Lrd Spiral RD over Little Willow Creek
Good Condition7 years old45 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 0.1m W Jct Cth N |
| Carries | Lrd Spiral RD |
| Crosses | Little Willow Creek |
| Coordinates | 43.34542, -90.30456 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 36.4 ft (11.1 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 89.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2019 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 45 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52027200000000 |