Lrd Fish School RD over Br Knapp Creek
Good Condition9 years old20 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 0.3m E Jct Cth U |
| Carries | Lrd Fish School RD |
| Crosses | Br Knapp Creek |
| Coordinates | 43.38667, -90.65444 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 36.7 ft (11.2 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 90.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2022) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52027300000000 |