Lrd Closing Dam RD over Muddy Creek
Fair Condition57 years old37 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 0.2m N Jct Cth Vv |
| Carries | Lrd Closing Dam RD |
| Crosses | Muddy Creek |
| Coordinates | 42.75267, -91.04778 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 62.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 37 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P22090500000000 |