Lrd Wills Lane (de over French Creek
Poor Condition76 years old50 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 0.6m N Jct Cth H |
| Carries | Lrd Wills Lane (de |
| Crosses | French Creek |
| Coordinates | 42.63203, -90.45044 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 28.5 ft (8.7 m) |
| Max Span | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Width | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Area | 37.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1950 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2022) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P22093100000000 |