Lrd Cushman RD over Little Platte River
Good Condition51 years old80 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 0.4m E Jct Sth 80 |
| Carries | Lrd Cushman RD |
| Crosses | Little Platte River |
| Coordinates | 42.84942, -90.44000 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 11.2 ft (3.4 m) |
| Deck Area | 50.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 80 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P22094800000000 |