Lrd Disch RD over W Br Little Sugar River
Fair Condition92 years old105 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Green |
| Location | 0.7m S Jct Cth H |
| Carries | Lrd Disch RD |
| Crosses | W Br Little Sugar River |
| Coordinates | 42.77788, -89.67577 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Area | 63.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1934 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 105 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P23007500000000 |