Lrd Gould Hill RD over Erickson Creek
Fair Condition77 years old105 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Green |
| Location | 1.2m E Jct Sth 78 |
| Carries | Lrd Gould Hill RD |
| Crosses | Erickson Creek |
| Coordinates | 42.77260, -89.83860 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 24.3 ft (7.4 m) |
| Max Span | 23.3 ft (7.1 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 59.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1949 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 105 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P23008000000000 |