Lrd Skinner Hollow over Skinner Creek
Poor Condition90 years old105 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Green |
| Location | 0.6m N Jct Sth 81 |
| Carries | Lrd Skinner Hollow |
| Crosses | Skinner Creek |
| Coordinates | 42.65938, -89.72210 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 40.4 ft (12.3 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 89.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1936 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 105 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 6 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P23015500000000 |