Lrd Lake AVE over W Br Little Sugar River
Poor Condition52 years old1,055 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Green |
| Location | 0.2m E Jct Cth F |
| Carries | Lrd Lake AVE |
| Crosses | W Br Little Sugar River |
| Coordinates | 42.74519, -89.58403 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 76.4 ft (23.3 m) |
| Max Span | 74.1 ft (22.6 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 214.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,055 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P23070000000000 |