Lrd Meadow Brook R over Dougherty Creek
Fair Condition86 years old105 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Green |
| Location | 1.6m E Jct Cth A |
| Carries | Lrd Meadow Brook R |
| Crosses | Dougherty Creek |
| Coordinates | 42.75440, -89.76997 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 40.4 ft (12.3 m) |
| Max Span | 37.4 ft (11.4 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 97.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1940 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 105 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P23090200000000 |