Cth E over Br Norwegian Creek
Poor Condition86 years old680 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Green |
| Location | 2.2m N Jct Sth 11 |
| Carries | Cth E |
| Crosses | Br Norwegian Creek |
| Coordinates | 42.65458, -89.38703 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 13.5 ft (4.1 m) |
| Deck Width | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Area | 91.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1940 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 680 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P23091000000000 |