Route 74 over Horse Creek
Good Condition42 years old3,850 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Riverside |
| Location | 08-riv-074-75.66 |
| Carries | Route 74 |
| Crosses | Horse Creek |
| Coordinates | 33.56672, -116.52987 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 75.1 ft (22.9 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 43.6 ft (13.3 m) |
| Deck Area | 304.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,850 (2019) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 621 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 56 0185 |