State Route 79 over Temecula Creek
Good Condition46 years old27,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Riverside |
| Location | 08-riv-079-7.07 |
| Carries | State Route 79 |
| Crosses | Temecula Creek |
| Coordinates | 33.46749, -116.93283 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 199.1 ft (60.7 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 35.4 ft (10.8 m) |
| Deck Area | 655.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 27,000 (2012) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 621 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 56 0188 |