Lrd Badger RD over Sawmill Creek
Good Condition2 years old140 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Green |
| Location | 1.3m N Jct Cth A |
| Carries | Lrd Badger RD |
| Crosses | Sawmill Creek |
| Coordinates | 42.82490, -89.76919 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 10.2 ft (3.1 m) |
| Deck Area | 51.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2024 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 140 (2024) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P23098500000000 |