Lrd Dead End RD over Silver Creek
Fair Condition56 years old25 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Green Lake |
| Location | 0.3m S Jct Sth 23 |
| Carries | Lrd Dead End RD |
| Crosses | Silver Creek |
| Coordinates | 43.85358, -88.88561 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 35.1 ft (10.7 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 21.3 ft (6.5 m) |
| Deck Area | 69.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P24090600000000 |