State Route 79 over Temecula Creek
Good Condition87 years old20,553 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Riverside |
| Location | 08-riv-079-14.43 |
| Carries | State Route 79 |
| Crosses | Temecula Creek |
| Coordinates | 33.48838, -117.05358 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 332.0 ft (101.2 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 961.4 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 1939 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20,553 (2016) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 56 0190 |