Lrd Lower Wyoming over Rush Creek
Good Condition46 years old208 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Iowa |
| Location | 1.0m N Jct Sth 23 |
| Carries | Lrd Lower Wyoming |
| Crosses | Rush Creek |
| Coordinates | 43.13264, -90.11778 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 33.5 ft (10.2 m) |
| Max Span | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 86.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 208 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P25002800000000 |