Lrd Lakeview RD over Snead Creek
Poor Condition81 years old52 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Iowa |
| Location | 3.5m W Jct Sth 23 |
| Carries | Lrd Lakeview RD |
| Crosses | Snead Creek |
| Coordinates | 43.09655, -90.16219 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 22.3 ft (6.8 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 54.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1945 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 52 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P25007800000000 |