Lrd Prairie Grove over Jones Valley Creek
Fair Condition38 years old31 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Iowa |
| Location | 0.1m E Jct Cth K |
| Carries | Lrd Prairie Grove |
| Crosses | Jones Valley Creek |
| Coordinates | 42.97719, -89.88367 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Width | 29.2 ft (8.9 m) |
| Deck Area | 75.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 31 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P25009000000000 |