Lrd Spring Creek R over Blue Mounds Branch
Good Condition41 years old62 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Iowa |
| Location | 1.8m S Jct Cth F |
| Carries | Lrd Spring Creek R |
| Crosses | Blue Mounds Branch |
| Coordinates | 42.92389, -89.84028 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 32.8 ft (10 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Area | 77 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 62 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P25012900000000 |