Cth A over Blue Mounds Branch
Fair Condition52 years old300 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Iowa |
| Location | 1.4m E Jct Cth F |
| Carries | Cth A |
| Crosses | Blue Mounds Branch |
| Coordinates | 42.87922, -89.86025 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 44.6 ft (13.6 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 137.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 300 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P25013500000000 |