Lrd Wilson RD over Norway Hollow Creek
Fair Condition86 years old41 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Iowa |
| Location | 1.4m E Jct Cth Pp |
| Carries | Lrd Wilson RD |
| Crosses | Norway Hollow Creek |
| Coordinates | 43.11764, -90.28814 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 44.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1940 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 41 (2022) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P25091100000000 |