Lrd Brennan RD over Dodge Branch
Good Condition47 years old104 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Iowa |
| Location | 0.1m S Jct Sth 191 |
| Carries | Lrd Brennan RD |
| Crosses | Dodge Branch |
| Coordinates | 42.94969, -90.09303 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 11.2 ft (3.4 m) |
| Deck Area | 67.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 104 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P25094400000000 |