Lrd Clement RD (de over Lawerence Creek
Fair Condition102 years old40 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Iron |
| Location | 2.0m S Jct Ush 2 |
| Carries | Lrd Clement RD (de |
| Crosses | Lawerence Creek |
| Coordinates | 46.47139, -90.44719 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 28.2 ft (8.6 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 22.3 ft (6.8 m) |
| Deck Area | 58.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1924 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2024) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P26001900000000 |