Lrd Many Rocks Roa over Black Lake Thoroughfare
Fair Condition56 years old32 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Iron |
| Location | 0.8m N Jct Ff |
| Carries | Lrd Many Rocks Roa |
| Crosses | Black Lake Thoroughfare |
| Coordinates | 46.16245, -90.18212 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 30.2 ft (9.2 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 73.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 32 (2024) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P26004500000000 |