Cth D over Eau Galle River
Poor Condition55 years old83 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Pepin |
| Location | 1.3m W Jct Sth 25 |
| Carries | Cth D |
| Crosses | Eau Galle River |
| Coordinates | 44.64801, -92.00896 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 101.7 ft (31 m) |
| Max Span | 49.2 ft (15 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 266.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 83 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P46091200000000 |