Lrd Dorwins Mill over Bear Creek
Poor Condition53 years old110 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Pepin |
| Location | 0.3m N Jct Ush 10 |
| Carries | Lrd Dorwins Mill |
| Crosses | Bear Creek |
| Coordinates | 44.63048, -91.91134 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 65.9 ft (20.1 m) |
| Max Span | 64.0 ft (19.5 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 182.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 110 (2024) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P46091300000000 |