Cth W over Harvey Creek
Poor Condition49 years old112 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Pepin |
| Location | 1.4 N Jct Sth 10 |
| Carries | Cth W |
| Crosses | Harvey Creek |
| Coordinates | 44.60670, -91.74112 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 22.6 ft (6.9 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 62.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 112 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P46091400000000 |