Cth O over Spring Creek
Fair Condition108 years old216 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Pierce |
| Location | 1.2m S Jct Ush 10 |
| Carries | Cth O |
| Crosses | Spring Creek |
| Coordinates | 44.71854, -92.57196 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 21.3 ft (6.5 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 61.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1918 (reconstructed 1976) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 216 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P47007900000000 |