Cth O over Br Trimbelle River
Fair Condition43 years old244 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Pierce |
| Location | 3.6m N Jct Sth 35 |
| Carries | Cth O |
| Crosses | Br Trimbelle River |
| Coordinates | 44.67458, -92.59047 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Area | 67.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 244 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P47008600000000 |