Lrd 450th ST over Br Rush River
Fair Condition106 years old34 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Pierce |
| Location | 0.2m N Jct Sth 29 |
| Carries | Lrd 450th ST |
| Crosses | Br Rush River |
| Coordinates | 44.83488, -92.35857 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 32.5 ft (9.9 m) |
| Max Span | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 93.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1920 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 34 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P47011700000000 |