Lrd 570th AVE over Trimbelle River
Fair Condition71 years old58 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Pierce |
| Location | 0.5m W Jct Cth J |
| Carries | Lrd 570th AVE |
| Crosses | Trimbelle River |
| Coordinates | 44.74638, -92.56292 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 55.4 ft (16.9 m) |
| Max Span | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 153.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1955 (reconstructed 1980) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 58 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P47015000000000 |