Lrd Glade AVE over Br Burghardt Creek
Poor Condition92 years old40 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Pierce |
| Location | 0.1m W Jct Cth B |
| Carries | Lrd Glade AVE |
| Crosses | Br Burghardt Creek |
| Coordinates | 44.84458, -92.24085 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 3 (Serious) |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 3 (Serious) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 62.3 ft (19 m) |
| Max Span | 15.4 ft (4.7 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 93.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1934 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2022) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P47070700000000 |