Lrd Maple ST over Kinnickinnic River
Fair Condition52 years old2,781 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Pierce |
| Location | 0.1m W Jct Sth 35 |
| Carries | Lrd Maple ST |
| Crosses | Kinnickinnic River |
| Coordinates | 44.85973, -92.62647 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 171.3 ft (52.2 m) |
| Max Span | 78.4 ft (23.9 m) |
| Deck Width | 58.4 ft (17.8 m) |
| Deck Area | 929.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1974 (reconstructed 2009) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,781 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P47071300000000 |