Lrd 1040th ST over Big River
Fair Condition50 years old102 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Pierce |
| Location | 0.2m N Jct Ush 10 |
| Carries | Lrd 1040th ST |
| Crosses | Big River |
| Coordinates | 44.75034, -92.65468 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 58.1 ft (17.7 m) |
| Max Span | 56.1 ft (17.1 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 154.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 102 (2024) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P47092800000000 |