Cth Y over Br Rush River
Good Condition35 years old772 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Pierce |
| Location | 1.0m N Jct Sth 29 |
| Carries | Cth Y |
| Crosses | Br Rush River |
| Coordinates | 44.85689, -92.41544 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Area | 70.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 772 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P47094900000000 |