Lrd W Church RD over Apple River
Fair Condition51 years old700 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Polk |
| Location | 0.1m N Jct Sth 65 |
| Carries | Lrd W Church RD |
| Crosses | Apple River |
| Coordinates | 45.23267, -92.50700 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 127.6 ft (38.9 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 319.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 700 (2024) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P48006300000000 |