Cth W over Mckenzie Creek
Poor Condition70 years old288 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Polk |
| Location | 0.7m W Jct Cth O |
| Carries | Cth W |
| Crosses | Mckenzie Creek |
| Coordinates | 45.63983, -92.29800 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 3 (Serious) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 27.2 ft (8.3 m) |
| Deck Area | 78.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1956 (reconstructed 1994) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 288 (2024) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P48090300000000 |