Lrd 350th AVE over Wood River
Poor Condition56 years old173 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Polk |
| Location | 1.5m W Jct Sth 35 |
| Carries | Lrd 350th AVE |
| Crosses | Wood River |
| Coordinates | 45.71256, -92.43114 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Width | 27.6 ft (8.4 m) |
| Deck Area | 66.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 173 (2024) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P48091800000000 |