Lrd Evergreen AVE over Wolf Creek
Fair Condition37 years old189 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Polk |
| Location | 1.5m W Jct Sth 87 |
| Carries | Lrd Evergreen AVE |
| Crosses | Wolf Creek |
| Coordinates | 45.59217, -92.70400 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 5.9 ft (1.8 m) |
| Deck Area | 53.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 189 (2024) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P48092000000000 |