Interstate 10 over South Garnet Wash
Fair Condition72 years old85,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Riverside |
| Location | 08-riv-010-32.70 |
| Carries | Interstate 10 |
| Crosses | South Garnet Wash |
| Coordinates | 33.90467, -116.55475 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 10.8 ft (3.3 m) |
| Deck Width | 154.5 ft (47.1 m) |
| Deck Area | 315.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1954 (reconstructed 1967) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 85,000 (2014) |
| Truck Traffic | 26% |
| Lanes On Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 56 0400 |