Cth T over Waupaca River
Fair Condition96 years old231 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Portage |
| Location | 0.7m E Jct Cth D |
| Carries | Cth T |
| Crosses | Waupaca River |
| Coordinates | 44.40323, -89.26978 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 36.1 ft (11 m) |
| Max Span | 15.4 ft (4.7 m) |
| Deck Area | 93.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 231 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P49008400000000 |