Lrd Washington ST over Tomorrow River
Poor Condition88 years old101 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Portage |
| Location | 0.1m E Jct Cth A |
| Carries | Lrd Washington ST |
| Crosses | Tomorrow River |
| Coordinates | 44.44686, -89.28496 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 37.4 ft (11.4 m) |
| Max Span | 33.8 ft (10.3 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 90.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1938 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 101 (2024) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P49070100000000 |