Lrd Patch Street over Plover River
Fair Condition45 years old1,193 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Portage |
| Location | 2.6m E Jct Ush 51b |
| Carries | Lrd Patch Street |
| Crosses | Plover River |
| Coordinates | 44.51188, -89.54193 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 151.2 ft (46.1 m) |
| Max Span | 50.5 ft (15.4 m) |
| Deck Width | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Area | 843.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,193 (2024) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P49070800000000 |