Lrd Rolling Hills over Tomorrow River
Fair Condition64 years old326 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Portage |
| Location | 1.5m N Jct Cth Zz |
| Carries | Lrd Rolling Hills |
| Crosses | Tomorrow River |
| Coordinates | 44.51478, -89.33509 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 11.2 ft (3.4 m) |
| Deck Area | 68.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 326 (2024) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P49090900000000 |