C.r. Hidden Vly over Cottonwood Creek
Fair Condition109 years old21 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Fremont |
| Location | 0.2 Mi E Of CR 40 |
| Carries | C.r. Hidden Vly |
| Crosses | Cottonwood Creek |
| Coordinates | 38.35751, -105.73395 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Width | 21.3 ft (6.5 m) |
| Deck Area | 59.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1917 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 21 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | FRCO 312-HV RD. |