County Road 67 over Eight Mile Creek
Fair Condition59 years old26 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Fremont |
| Location | 10.8 Mi N Of CR 123 |
| Carries | County Road 67 |
| Crosses | Eight Mile Creek |
| Coordinates | 38.56151, -105.08991 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 142.1 ft (43.3 m) |
| Max Span | 47.6 ft (14.5 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 350.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 26 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | FRCO 7-221 |