County Road 79 over Oak Creek
Fair Condition36 years old90 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Fremont |
| Location | 1.8 Mi E Of Adams Avenue |
| Carries | County Road 79 |
| Crosses | Oak Creek |
| Coordinates | 38.39573, -105.13176 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 34.4 ft (10.5 m) |
| Max Span | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Width | 18.4 ft (5.6 m) |
| Deck Area | 58.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 90 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | FRCO 79-206A |