County Road 95 over Second Alkali Creek
Good Condition19 years old285 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Fremont |
| Location | 1.5 Mi W Of SH 67 |
| Carries | County Road 95 |
| Crosses | Second Alkali Creek |
| Coordinates | 38.36384, -105.12691 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 28.5 ft (8.7 m) |
| Max Span | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Width | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Area | 134.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 285 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | FRCO 95-205A |