I-20/59 over Agr Railroad
Fair Condition54 years old18,594 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Greene |
| Location | Agr Rr |
| Carries | I-20/59 |
| Crosses | Agr Railroad |
| Coordinates | 32.78952, -88.04065 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 163.1 ft (49.7 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 43.3 ft (13.2 m) |
| Deck Area | 656.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 18,594 (2020) |
| Truck Traffic | 44% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010668 |